Warsztaty kulinarne

Gotowanie ma moc, wystarczy tylko odnaleźć w nim prostą przyjemność, która niewątpliwie z niego płynie. Często bywa tak, że pierwsza próba jest niezbyt udana i zniechęca nas do dalszego zgłębiania tajników sztuki kulinarnej, a to wielka strata. We współczesnym świecie przesyconym półproduktami, gotowym, często szybkim i bezwartościowym jedzeniem, umiejętność przygotowania pysznego posiłku dla siebie i bliskich jest bezcenną umiejętnością. Warto jest więc nauczyć się gotować i przekazywać tę wiedzę naszym dzieciom, a później wnukom.

SLOW LIFE – sztuka celebrowania życia

Aby w pełni cieszyć się życiem trzeba zwolnić tempo. Odkąd kieruję się tą zasadą stałam się szczęśliwszym człowiekiem. Potrafię dostrzegać przyjemność w przelotnych chwilach i drobnych rzeczach. Slow life to filozofia, która dotyka wielu aspektów życia. Odnosi się też między innymi do sposobu odżywiania i przygotowywania posiłków. Zatem gdy gotuję nie chodzę na skróty i czerpię ogromną satysfakcję oraz przyjemność z przygotowywania domowych posiłków. Radość sprawia mi gdy moja rodzina i najbliżsi z apetytem zjadają to co dla nich przygotuję. Od setek lat przy wspólnym stole spędza się czas z rodziną i przyjaciółmi. Poznaje się nowe osoby i poszerza horyzonty, nie tylko te kulinarne. Przy dobrym posiłku łatwiej rozmawiać, nawiązywać relacje i być po prostu blisko. Celebrowanie życia to istotna umiejętność, którą jako społeczeństwo zatraciliśmy, a warto byłoby ją odzyskać. Często pada pytanie – Jak zwolnić tempo, skoro świat w koło tak pędzi? Wystarczy robić to drobnymi krokami i promować te zmiany wśród najbliższych. Spójrzmy na nasze dzieci jako na kolejne pokolenie, na którego kształtowanie mamy ogromny wpływ.

WARSZTATY KULINARNE

Jeśli macie ochotę rozpocząć swoją kulinarną przygodę lub poznać całkiem nowe smaki zapraszam do uczestnictwa w organizowanych przeze mnie warsztatach kulinarnych. Jestem przekonana, że wspólnie spędzony w kuchni czas pozwoli wiele się nauczyć, zdobyć ciekawe doświadczenia i po prostu dobrze się bawić. Szczególnie wiele z warsztatów kulinarnych wynoszą dzieci, dlatego również z myślą o ich potrzebach, powstała propozycja ciekawych spotkań w kuchni. Moje dotychczasowe doświadczenia kulinarne z dziećmi pokazują, że jest to najbardziej otwarta grupa odbiorców, którzy z chęcią i odwagą eksperymentują, dając się ponieść swojej bogatej wyobraźni. Warsztaty kulinarne to nauka i dobra zabawa w jednym.

TEMATY

Sezonowość jest ważny czynnikiem determinującym bieżące tematy warsztatów kulinarnych, bowiem przygotowując wspólnie posiłki będziemy nie tylko uczyć się nowych receptur oraz szlifować różne techniki kulinarne, ale skupimy się również na tym, by posiłki były smaczne i zdrowe.

Nie od dziś wiadomo, że najkorzystniej jest dla nas jeść to co aktualnie daje nam natura. Żyjąc z rytmem przyrody, nasza kuchnia jest zdecydowanie bardziej apetyczna i różnorodna. A ograniczenia produktów wynikające z sezonowości pozwalają mocniej zaangażować naszą wyobraźnię.

Dobór produktów i technik kulinarnych ma sprzyjać dobremu samopoczuciu oraz maksymalizowaniu przyjemności czerpanej z jedzonego później posiłku.

Z tej przyczyny zagadnienia, których dotykać będą kolejne warsztaty kulinarne, będą w pewnym stopniu odzwierciedlały rytm ziemi.

KORZYŚCI

Gotowanie to sztuka, jest więc bez wątpienia zajęciem kreatywnym. Wszędzie gdzie musimy uruchomić wyobraźnię, zawsze odkryjemy coś nowego. W kuchni zatem intensywnie się rozwijamy i to nie tylko na płaszczyźnie kulinarnej. Kuchnia jest więc szczególnie ważną przestrzenią dla dzieci. Poznawanie nowych smaków, różnych tekstur jedzenia, rozmaitej konsystencji, zapachów i aranżacji gotowych potraw rozbudza wszystkie zmysły. Dzieci chętnie zaglądają do kuchni właśnie ze względu na różnorodność bodźców, jakie mogą tam znaleźć. Umożliwienie im uczestniczenia w procesie przygotowania potraw jest dla nich ważnym sygnałem o dużym zaufaniu ze strony dorosłych, które ma bezpośrednie przełożenie na ich postrzeganie własnej osoby. Pewność siebie można więc wypracować również w kuchni.

Wreszcie gotowanie może mieć walory terapeutyczne dla osób dorosłych. Stres i ciągłe zabieganie sprawiają, że czujemy się bez sił. Gotowanie wyzwala w nas mnóstwo pozytywnej energii, potrafi skutecznie odprężyć i sprawić, że czujemy się szczęśliwi. Jest więc doskonałą formą aktywnego wypoczynku.

GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ WARSZTATY KULINARNE?

Moim obecnym miejscem działania są Katowice, dlatego też warsztaty kulinarne które organizuję stacjonarnie odbywają się w tym mieście. Jednak jestem osobą otwartą i cieszy mnie możliwość podróżowania oraz poznawania nowych miejsc. Dlatego jeśli dysponujesz przestrzenią i chcesz by warsztaty kulinarne przyjechały do Ciebie, nie widzę przeszkód. Z przyjemnością podejmuję się organizacji warsztatów w prywatnych domach, przedszkolach czy szkołach. Nie ważne gdzie, ważne byśmy się spotkali i ugotowali coś wspólnie. Jeśli jednak interesują się warsztaty stacjonarne -Katowice zapraszają! Wystarczy śledzić na bieżąco aktualizacje w zakładce warsztaty, by dowiedzieć się jakie będą nadchodzące tematy warsztatów i móc zgłosić chęć uczestnictwa. Zabierz ze sobą przyjaciół lub kogoś bliskiego! To z pewnością będzie owocnie spędzony czas.

Pozostałe artykuły:

About author

Related Articles